معرفی انواع دامنه‌ها بر اساس تعداد حروف

طراحی وبسایت

معرفی انواع دامنه‌ها بر اساس تعداد حروف

اگر نگوییم دامنه‌های اینترنتی مهم‌ترین بخش وب‌سایت‌ها هستند، قطعاً یکی از مهم‌ترین‌ها می‌باشند. برای داشتن یک سایت خوب انتخاب یک دامنه خوب ضروری است. برای انتخاب دامنه خوب هم باید اطلاعات کافی و لازم را درزمینه دامنه‌ها داشت. گروه طراحان وب 118 در نظر دارد تا در این مقاله به بیان تمامی نکات مهم در رابطه با دامنه‌ها و معرفی انواع آن‌ها بپردازد.

طراحی وبسایت

دامنه اینترنتی چیست؟

در تعریف دامنه یا دامین یک وب‌سایت باید گفت که دامنه اینترنتی درواقع همان آدرس اینترنتی است که کاربران به کمک آن می‌توانند، وارد وب‌سایت شما شوند. درواقع دامنه آدرس وب‌سایت شماست! زمانی که شما تصمیم به راه‌اندازی سایت در اینترنت می‌گیرید، در اولین گام باید آدرس اینترنتی خود را ثبت نموده و سپس‌هاست مناسبی را خریداری نمایید. همان‌طور که همه ما کد ملی منحصربه‌فرد خود را داریم، هر وب‌سایت نیز باید دامین خاص خود را داشته باشد. به همین دلیل هر یک از این دامنه‌ها منحصراً می‌تواند متعلق به یک سایت باشد. برای مثال آدرس سایت گروه طراحان وب 118 www.118webdesign.ir می‌باشد. در این حالت قسمت بعد از www یعنی 118webdesign.ir اصطلاحاً Domain یا دامنه (دامین) سایت نامیده می‌شود. لازم به ذکر است که جهت قرار دادن سایت موردنظر شما در اینترنت باید حتماً Domain شما ثبت‌شده باشد و بر روی یک فضای اینترنتی بنام‌هاست Host تنظیم گردد. درصورتی‌که می‌خواهید با انواع شناسه‌های دامنه آشنا شوید، اینجا را کلیک نمایید.

طراحی وبسایت

دسته‌بندی دامنه‌ها بر اساس تعداد حروف

یک فرمول کلی برای دامنه‌های اینترنتی وجود دارد و آن تعداد حرف دامنه است. این دسته‌بندی برای اکثر دامنه‌ها صدق می‌کند. البته موارد استثنایی هم در دامنه‌های جدید عمومی دارد اما عمدتاً از این دسته‌بندی استفاده می‌شود. مطابق این شیوه به‌طورکلی دامنه‌ها در ۴ دسته قرار می‌گیرند:

دسته اول (۳ حرفی):

دامنه‌های Top Level عمومی یا gTLDs:

سه دامنه Com, net, org به‌عنوان معمول و معروف‌ترین دامنه‌های جهانی شناخته می‌شوند که Com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و Net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژه organization به معنی سازمان است. هر یک از این دامنه‌ها باید در جای صحیح خودش استفاده شود. به‌عنوان یک شرکت که درزمینهٔ خدمات اینترنت فعالیت می‌کند بهتر است از دامنه Net استفاده کند. این قاعده توسط خیلی از شرکت‌های مشهور جهان رعایت می‌شود.

دسته دوم (۳ حرفی جدی):

دامنه‌های Top Level عمومی جدید (NEW gTLDs):

دامنه‌های Biz، Info، Pro، Aero، Coop و Museum و Name در این دسته قرار دارند. این دامنه‌های به‌منظور رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه‌های دسته اول ایجادشده است و می‌شد گفت دامنه‌های جدیدی هستند. اخیراً دامنه Info به‌منظور ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان وب‌سایت‌ها توسط بعضی از Server های ثبت دامنه دنیا به‌صورت اشانتیون و یک‌ساله و رایگان ارائه می‌شود؛ اما دقت کنید که صرف دامنه info فقط و فقط به‌صورت یک‌ساله ثبت می‌شود و سال بعد مجبورید برای تمدید آن مبلغی تقریباً ۱٫۵ تا ۲ برابر دامنه‌های دسته اول برای آن بپردازید. چون این دامنه از ابتدا یکی از دامنه‌های گران بوده است و به دلیل عدم استقبال صاحبان وب‌سایت‌ها از آن به این صورت ارائه می‌شود. پس اگر جایی دیدید که این دامنه را با قیمت‌های پایین مثل ۲۹۰۰ تومان! ثبت می‌کنند، شگفت‌زده نشوید چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما می‌گیرند!

طراحی وبسایت

دسته سوم (۳ حرفی):

دامنه‌های مخصوص sTLDs l) Top Level):

این دامنه‌ها هم جزو دامن‌های مخصوص و یا به‌قول‌معروف سلطنتی اینترنت محسوب می‌شوند. ازجمله این دامنه‌ها می‌توان به مواردی همچون GOV اول کلمه Government به معنی دولت و یا EDU اول کلمه Education به معنی آموزش و یا دامنه‌های نامرسوم INT و MIL اشاره کرد.

دسته چهارم (دوحرفی):

دامنه‌های بین‌المللی کشورهای جهان (ccTLDs):

معروف‌ترین دامنه‌های اینترنتی دوحرفی متعلق به کشورها یا مناطقی از دنیا است. در ادامه فهرستی از معروف‌ترین این دامنه‌ها را مشاهده می‌کنیم:

  • WS: Samoa
  • CC: Cocos
  • TV: Tuvalu
  • BZ: Belize

به‌عنوان‌مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی زنجان ثبت می‌شود، به‌عنوان دامنه بین‌المللی ایران در دنیا شناخته می‌شود. خوشبختانه در انتخاب این دامنه، شانس با کشورمان همراه بوده است؛ زیرا درحالی‌که دیکته سه کشور عراق Iraq یا ایرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع‌شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص‌یافته است. و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *