سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا- طراحان وب 118

گروه طراحان وب 118 درنظر دارد تا در این مطلب تئوضیحاتی را پبرامون سیستم مدیریت محتوا برای شما عزیزان ارائه دهد. همان‌طور که در مطلب «معرفی انواع وبسایت» اشاره شد، سایت‌ها به دو نوع سایت ­های استاتیک یا ایستا و سایت‌های داینامیک یا پویا تقسیم بندی می شوند. سایت‌های استاتیک (ایستا) معمولا با زبان‌های HTML, CSS ایجاد می‌شوند. این سایت ها هزینه کمتری نسبت به سایت‌های داینامیک (پویا) برای ساخت دارند. در علم طراحی و راه‌اندازی وب‌سایت استاتیک برای پیاده‌سازی یک وب‌سایت باید کدهایی نوشته شود. به‌عنوان‌مثال در زبان html برای اینکه یک تصویر در یک صفحه وب قرار دهیم باید کد img src را در کدهای آن صفحه قرار می‌دادیم.

گروه طراحان وب 118- سیستم مدیریت محتوا

سایتی که با سیستم‌های مدیریت محتوا ایجاد می شوند درواقع همان سایت‌های داینامیک یا پویا هستند. اگر در آغاز راه علم طراحی سایت هستید و قصد دارید یک وب‌سایت ایجاد کنید پیشنهاد می‌کنیم که از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس استفاده کنید، چراکه طراحی و برنامه‌نویسی سایت بسیار وقت‌گیرتر است علاوه بر اینکه هزینه‌ بیشتری را باید برای کدنویسی سایت پرداخت نمایید.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت سایت‌های استاتیک و داینامیک بدست آورید، این مطلب را حتما مطالعه بفرمایید.

انواع وب‌سایت بر اساس طراحی

طراحان وب 118

تعریف سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا یا همان content management system) CMS) یک سیستم نرم‌افزاری مدیریت محتوای تحت وب می‌باشد. شما با استفاده از این سیستم نرم‌افزاری می‌توانید، محتوا سایت خود (متن، فیلم ، تصویر و هر چیز دیگری) را مدیریت کنید.

با استفاده از سیستم های مدیرت محتوا یا CMS ها می‌توانید بدون دانش برنامه‌نویسی از صفر تا صد یک سایت را راه‌اندازی کنید. همچنین بدون نیاز به تغییر کدهای برنامه‌نویسی شده سایت، می توانید به راحتی محتواهای سایت را تغییر داده و مدیریت کنید.

ازجمله ویژگی‌‌های  CMSها می‌توان به ویرایش راحت و سریع مطالب، ویرایش قدرتمند صفحه‌های سایت، دسته‌بندی مطالب، صرفه‌جویی در زمان، پشتیبانی مطمئن و سفارشی‌سازی اشاره کرد. از سیستم‌های مدیریت محتوای محبوب می‌‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • WordPress
  • Joomla
  • Drupal

وجود سیستم های مدیریت محتوا امکان اعمال تغییرات در سایت ها به آسانی میسر است. درحالی که برای سایت‌های فاقد پنل مدیریت یا نرم‌افزارهای مدیریتی مثل وردپرس اینگونه نیست. در این نوع سایت ها شما برای اعمال کوچکترین تغییری در سایت خود باید به طراح وب مراجعه کنید. چراکه برای اعمال تغییرات باید کدنویسی انجام شود. این موضوع علاوه بر وقت‌گیر بودن، هزینه زیادی نیز برای شما به همراه دارد.

در گذشته سایت ها بصورت استاتیک طراحی می شدند و از سیستم های مدیرت محتوا خبری نبود. تغییر در سایت ها نیز با تغییر در کدنویسی ها انجام می شد. برای این منظور نرم‌افزارهای مختلف مثل Adobe Dreamweaver  یا نرم‌افزار Frontpage مورد استفاده قرار می گرفت.

این موضوع برای صاحبان سایت ها بسیار دشوار بود. آن ها مجبور بودند برای هر تغییری با این کدها و نرم‌افزارها سروکله بزنند. حتی برای درج یک مطلب، محصول یا خبر جدید باید یک صفحه جداگانه طراحی و کد نویسی می شد. این‌گونه بود که  cmsها یا سیستم‌های مدیریت محتوا وارد عرصه وب شدند.

cms گروه طراحان وب 118

هزینه سیستم‌ مدیریت محتوا

یکی از مشکل‌هایی درگذشته که باعث می‌شد افراد کمتری به سمت داشتن وب‌سایت‌های اینترنتی بروند، هزینه‌ی خیلی زیاد برای طراحی وب‌سایت بود. امروزه با در دسترس قرار گرفتن سیستم‌های مدیریت محتوا دیگر چنین مشکلی وجود ندارد. سیستم های مدیریت محتوا هزینه طراحی سایت را به مقدار قابل توجهی کاهش دادند. سیستم مدیریت محتوا نرم‌افزارهای تحت وبی هستند. به کمک آن‌ها، شما قادر خواهید بود که محتوای سایت خود را مدیریت، به‌روزرسانی و بازیابی کنید.

شما با استفاده از سیستم مدیریت محتوا به‌راحتی می‌توانید سایت بسازید. همچنین با توجه به نیاز و زمینه فعالیت سایت خود ویژگی‌های مختلفی را در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه اضافه کنید. درواقع یکی از مزایای بسیار مهم سیستم‌های تولید محتوا قابلیت انعطاف‌پذیری آن‌ها با توجه به نیاز مخاطب هست.

سیستم های مدیریت محتوا یا همان  CMSها اطلاعات را از یک دیتابیس می خوانند. این سیتم ها با اجرای کدها و تجزیه تحلیل اطلاعات طی چند صدم ثانیه، این اطلاعات در معرض دید بازدیدکننده قرار داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *