انواع شناسه های دامنه سایت

طراحی وبسایت

تمامی نکات لازم درباره دامنه سایت و معرفی انواع شناسه های دامنه

دامنه ها شناسه های مختلفی دارند که بعضی از آن ها همچون .com و .ir برای ما آشنا هستند. گروه طراحان وب 118 درنظر دارد تا در این پست انواع متداول شناسه های دامنه را برای شما بیان نماید. در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی وبسایت

آشنایی با شناسه های رایج دامین

دامین یا دامنه دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک معمولا برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که متداولترین آنها عبارتند از :

info , .biz , .ir , .org , .net , .com

 com

Com مخفف کلمه Commercial به معنای تجاری است که اکثراْ جهت استفاده برای سایت های تجاری که به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، اختصاص می یابد. اگرچه امروزه بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از نوع com استفاده میکنند. این دامنه در واقع یکی از پرطرفدارترین و متداول ترین دامنه ها در دنیاست.

net

Net مخفف کلمه Network به معنی شبکه است. این نوع Domain معمولاْ توسط شبکه هایی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکتهای اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد .البته امروزه علاوه بر سازمان های مرتبط با امور کامپیوتری و شبکه، سایر کسب و کارها نیز از این شناسه استفاده می کنند.

org

org مخفف عبارت Non-Profit Organizations می باشد. این نوع Domain معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

biz

biz مخفف کلمه Business می باشد. این نوع Domain مخصوص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی که به زودی ارزشی بیش از پیش در اینترنت خواهد یافت، ایجاد گشته است.

طراحی وبسایت

info

info مخفف کلمه Information به معنی اطلاعات است. این نوع Domain در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. این اطلاع رسانی می تواند موارد تجاری و غیر تجاری را شامل گردد. سایت هایی که به اموری از قبیل انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و … اختصاص یافته اند، می توانند دارای دامنه ای مانندinfo . باشند .

name

name این اولین نوع Domain ایجاد شده مخصوص افراد (اشخاص حقیقی) است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این دامنه استفاده کنند .

ws

این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه WebSite مورد توجه فراوان قرار گرفته است و همانطور که از نامش بر می آید، می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد .

us

این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه us بمعنی ما مورد توجه فراوان قرار گرفته است .

tv

این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه Television مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای این منظور استفاده میگردد .

طراحی وبسایت

سایر انواع دامین

علاوه بر موارد ذکر شده انواع دیگری از Domain ها وجود دارند که هنوز به اندازه Domain های بالا، مقبولیت نیافته اند. به طور مثال نوع دیگری از Domain به نامmuseum. وجود دارد که مخصوص موزه ها می باشد. و یا نوع aero. که مخصوص سایتهای مرتبط با حمل و نقل هوایی و یا .Mil که مربوط به سایتهای نظامی است.

انواع دو حرفی دامنه ها نیز نمایانگر دامنه های کشوری و ملی می باشند. از جمله این دامنه ها می توان به دامنه هایی همچون ir (ایران)، jp  (ژاپن) ،de  (آلمان)، uk  (انگلیس ) و …. که در انتهای نام Domain ها قرار می­گیرند .

دامنه های تحت دامنه IR

طراحی وبسایت

همانطور که پیشتر اشاره شد، دامنه ir مخصوص ایران می باشد. برای ثبت با دامنه های زیر باید مجوز یا مدارک رسمی مربوطه به همان نوع فعالیت موجود باشد .

co.ir 

برای ثبت این دامنه، متقاضیان باید دارای شرکت ثبت شده باشند .

ac.ir  

این دامنه برای سازمانهای آکادمیکی است که دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای نظارت بر حوزه های علمیه، یا شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

sch.ir  

این دامنه مخصوص مدارس، موسسات و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران است.

net.ir  

این دامنه برای واحدها یا موسساتی استفاده می شود که مقررات رسمی آنها دلالت بر ارائه خدمات شبکه دارد، یا در غیر این صورت، قانونا مجاز به ارائه خدمات شبکه هستند.

gov.ir  

این نوع دامنه مخصوص بخشهای اداری و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران است.

org.ir  

این دامنه برای سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و سازمانهای بین المللی است که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست.

co.ir  

این دامنه مخصوص همه سازمانها و شرکتهای غیر دولتی دیگری است که پیشتر به آن ها اشاره نشده بود.

id.ir  

این دامنه مخصوص اشخاص حقیقی است که شهروند یا مقیم قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند.

گروه طراحان وب 118 به شما پیشنهاد می کند برای اشنایی بیشتر با دامنه ها مطالب زیر را نیز مطالعه بفرمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *